BETFORCASH - pariuri sportive

ROSTICK: Irlanda (-14,5) - Italia (+14,5) 1 (1.86) / 8 unitati

Voi veni din nou cu o predictie pe Irlanda, o echipa care isi va reveni dupa dezamagirile din ultima vreme. Nu fac vreun fel de martingale, insa luand fiecare meci individual irlandezii par sa se afle in momentul in care trebuie sa isi revina. Am mai spus-o, au o generatie de exceptie (probabil cea mai buna din istoria lor), generatie care a subperformat din diverse motive. Pe scurt, dupa Grand Slamul din 2009 Irlanda a pierdut dezamagitor cu Tara Galilor in optimile unei cupe Mondiale pe care o puteau chiar castiga, iar apoi aceeasi Tara Galilor i-a invins norocos in ultima secunda in primul meci al turneului celor 6 natiuni. Aceste doua infrangeri fac ca trifoii sa fie subestimati in momentul de fata. Totusi Irlanda a pierdut impotriva unei echipe extrem de puternice, o data dupa un meci controlat in totalitate (Cupa Mondiala), apoi dupa un meci pierdut pe final (Six nations). Chiar si fara Brian O`Driscoll favoritii mei de azi sunt o adevarata forta si in conditiile unei atmosfere pozitive, asa cum este acum la lot, nu pot avea probleme cu Italia. Oaspetii sunt in progres, insa deocamdata nu pot rivaliza cu adversarii din Six Nations decat in ceea ce priveste pachetul de inaintare. Pe trei sferturi sunt extrem de modesti, iar o echipa dinamica precum Irlanda ii va spulbera acolo, asa cum s-a intamplat si la cupa mondiala (36-6). Un aspect extrem de important este absenta "prop"-ului Castrogiovanni, Italia nefiind o formatie care sa-si permita sa joace la acelasi nivel fara jucatorii de top. Macaronarii au probleme si cu kickerii, situatie nefericita pentru ei in conditiile in care adversarii ii au pe Sexton si pe O`Gara.In plus, din perspectiva acoperirii handicapului ma bazez foarte tare pe atmosfera pozitiva din tabara verzilor, atmosfera de care vorbeam mai sus. Irlandezii sunt decisi sa puna in sfarsit in scena o prestatie constanta pe durata celor 80 de minute si sa nu mai lase adversarul sa scape din corzi. Este obiectivul declarat al lor pentru astazi, iar asta se traduce evident prin atacuri consistente chiar si cand avantajul va lua proportii. Adaugand la acest lucru faptul ca Italia este arhicunoscuta pentru felul in care cedeaza in a doua parte a meciului, acoperirea handicapului devine ceva mai degraba logic si probabil decat posibil. E de asteptat o prestiatie hotarata a gazdelor care vor domina pe linia de trei sferturi si la jocul de picior care le place atat de mult. Cu avantaj net in aceste aspecte ale jocului vad o victorie a irlandezilor undeva la 20 de puncte diferenta, poate chiar mai mult. Terenul propriu va conta si el. Cred ca nu mai este nimic important de adaugat, oricum am vorbit foarte des despre Irlanda in ultima vreme. Merg cu 8 unitati si nu cred ca profitul ma va ocoli astazi. Acestea fiind spuse ... sa fie cu noroc !!!

Miza: 8 unitati
Eventual profit: 6.88 unitati