BETFORCASH - pariuri sportive

ARDEAL: Novak Djokovic - Roger Federer 1 (1.60) / 10 unitati

Vreau sa incep aceasta predictie printr-o marturisire: Apreciez enorm ceea ce a facut Federer in toata cariera sa, apreciez enorm devotamentul si ceea ce a devenit Djokovic si daca in urmatoarele randuri fanii unuia dintre ei se simt ofensati de anumite remarci, va zic de acum ca nu au fost intentionate. Dupa cum toata lumea stie: Djokovic este numarul 1 mondial si va ramane si dupa acest meci orice s-ar intampla, Federer este numarul 3 mondial daca pierde azi, dar daca va castiga turneul de la RG va deveni oficial numarul 2 mondial. Nadal a castigat anul trecut 2000p, Federer 1200p ca finalist, iar intr-o finala castigata de Federer se vor inversa punctele si diferenta actuala de 1300p avuta de Nadal nu va fi sufiecienta pentru a ramane pe 2. Orice ar face Nadal, nu poate ajunge pe locul 1, pentru ca Djoko` si-a atins deja performanta de anul trecut. Urmeaza sa trec in revista meciurile avute de fiecare si anumite detalii imporntante legate de fiecare. Djokovic a trecut de: Starace(primul meci din turneu este intotdeauna unul mai greu; e dificil pana te acomodezi cu suprafata, cu adversarul si cu un meci asa important intr-un turneu asa prestigios; Una peste alta Nole a trecut in 3 seturi de italian), Kavcic(dupa acest meci in care a pierdut 8 gameuri pare ca Novak si-a intra in rutina si va defila pana in finala; un meci lejer contra unui adversar artagos, ambitios care nu a renuntat la lupta niciodata), Devilder(probabil cel mai slab adversar a lui Nole, victorie in 3 seturi fara discutie in care a pierdut doar 5 game-uri), Seppi(un meci care a inceput pentru sarb abia in setul 3 cand era deja condus cu 2-0 la seturi, un meci in care si la 2-0 pentru Seppi Djokovic era inca favorit la castigarea meciului, ceea ce a si aratat prin mimica; parea hotarat si stia ca poate reveni si a facut-o invingand in 3 seturi disputate; mentionez ca Seppi s-a aflat la turneul carierei, ma refer la forma de joc), Tsonga(un meci in care sarbul a intrat fulgerator castigand primul set cu 6-1, apoi avand in urmatoarele 2 break-uri avans, dar din lipsa de concentratie si din inspiratiia si curajul lui Tsonga le-a pierdut cu 7-5, in setul 4 a salvat 4 MINGI DE MECI!!! el a reusit sa anihileze sansele francezului printr-un joc perfect tactic, riscand doar cand trebuie, a aratat un joc defensiv exceptional si doar prin caracterul sau de luptator a reusit sa ia setul 4 in tie break, ultimul a fost doar alergare usoara pentru el reusind sa il castige din primele game-uri cand deja avea 3-0... castigand cu 6-1. mentionez ca si aici Tsonga a facut unul din meciurile vietii... din pacate pierdut de el). Federer a trecut de: Kamke(meci greu castigat in 3 seturi, cu un Kamke luptator, dornic sa arate ce poate), Ungur(victorie in 4 seturi la romanul nostru, Ungur a jucat un meci bun, a aratat calitate si talent insa nu a fost suficient sa faca mai mult decat un set), Mahut(meci extrem de greu cu un francez aflat in forma, victorie in 4 seturi, dar ideea de baza e ca si in setul 3 s-a aflat in postura unui break in spate. In cele din urma meciul a fost castigat de cel mai experimentat si mai adaptat suprafetei dintre cei doi), Goffin(un alt meci greu impotriva tanarului de 21 de ani belgian care a facut furori la acest RG. E drept Roger a intrat mai greu in meci, a pierdut primul set si in al doilea daca tin bine minte se afla iar cu un break in spate, dar a reusit sa accelereze si sa il oboseasca pe sprintenul pustan, un meci castigat prin tactica si experienta), Del Potro(cel mai imporntat meci care l-a disputat elvetianul este cu Delpo, un meci pe care NU a meritat sa il castige; un meci urat... argentianianul nu i-a dat nicio sansa lui Federer in primele 2 seturi, dupa care.... i-a revenit accidentarea de la genunchi si nu a mai putut sa se deplaseze deloc dupa mingi. a pierdut meciul pentru ca nu s-a retras... a pierdut 6-2 6-0 6-3, chiar si asa Delpo stand pe loc a avut in decisiv sanse de break!!!! Va spun daca nu ati vazut meciul... orice scurta orice lovitura in exterior era lasata acolo de argentinian. Meciul s-a scris cu accidentarea argentinianului!). Am trecut peste meciurile avute de fiecare. Urmeaza partea de match-up: Federer conduce 14-12, dar din 2011 incoace este 6-1 pentru Djoko, singura victorie fiind anul trecut tot in SF la RG. Parerea mea si probabil a tuturor cunoscatorilor acestui sport este ca Djokovic se afla pe o panta ascendenta in meciurile directe contra actualului adversar, iar acea infrangere a venit ca un soc pe baza unui joc perfect practicat de Federer si unui mjoc lasat la voia intamplarii de Djokovic(din pctul de vedere psihic el credea ca meciul era gata inainte sa se fi jucat. Asta cred eu ca s-a intamplat anul trecut). S-au intalnit anul acesta la Roma in finala pe zgura: 6-3 7-6 Djokovic... fara drept de apel... am vazut meciul si va pot spune ca nu a avut nicio sansa Federer. Este singurul turneu de Mare Slam pe care nu l-a castigat Novak inca, a spus ca s-a pregatit si psihic si fizic pentru aceasta victorie, a declarat ca este visul lui sa ia RG-ul si Olimpiada de la vara. Federer a castigat acum 3 ani, invingandu-l pe Soderling in finala. Din punctul asta de vedere cred ca motivatia superioara este sarbului, oboseala si forma fizica deasemenea este de partea sarbului, iar suprafata de joc se pliaza excelent abilitatilor defensive ale lui Novak. Cred ca va fi un meci disputat dar castigat de Nole in 3 seturi(sunt convins ca va incepe in forta pentru ca nu vrea sa mai stea atata vreme pe teren daca nu este necesar), cota este excelenta si pentru single, pe langa ca este un meci de maxima incredere este si un value bet extrem de bun! Sper sa nu fi uitat ceva din argumentare, in principiu acestea fiind spuse, prevad o victorie a lui Nole in 3 seturi!

Miza: 10 unitati
Eventual profit: 6 unitati